AKTUALNOŚCI

Przez dwa lata odwiedzą 4 kraje

icon16/09/2016

Diana

Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania i Turcja – tam właśnie pojadą uczniowie parchowskiej szkoły. Po co? Będą badać zachowania bocianów.

Zespół Szkół w Parchowie otrzymał na wyjazd uczniów 24 tys. euro z projektu „Erasmus+”. Wniosek złożyli wiosną. Cały program kosztuje 120 tys. euro, które rozdysponowano między kraje biorące w nim udział. Oprócz podszkolenia się w angielskim, styczności z innymi kulturami, młodzi parchowianie będą poruszać tematy związane z ptakami, w szczególności z bocianami. Teraz szkołę czeka wybór dzieci, które pojadą na wymianę. – Będzie to 12 uczniów z 5 i 6 klas. Zobaczymy jeszcze, czy rodzice się zgodzą. Aby było sprawiedliwie, zrobimy losowanie wśród zainteresowanych wyjazdem – zapowiada dyrektor parchowskiej szkoły, Jerzy Wera.

Pierwszy wyjazd zaplanowano już na 30.10. Szczęśliwcy pojadą do Grenady w Hiszpanii. Przez tydzień będą spać u tamtejszych rodzin. Spotka się tam młodzież z 5 krajów biorących udział w projekcie. – Oprócz nich wezmą udział też Indie, ale będziemy kontaktować się tylko on-line. Temat przewodni spotkań to „Bociany w nauce”. Całość podzielono na bloki: neurologiczny, ekologiczny, astrologiczny i archeologiczny. Koło naukowe w Grenadzie opowie m.in. jak działa mózg bociana, że zawsze wraca do swojego gniazda. Uczniowie wezmą też udział w seminariach naukowych – mówi Teresa Bukowska, pomysłodawczyni i realizatorka projektu.

Klub naukowy parchowskich dzieci wiosną zamontuje kamerę w bocianim gnieździe oraz obserwować będzie życie ptaków w okolicy. Później zmontują film, którym pochwalą się zagranicznym znajomym. W kwietniu przyszłego roku spotkają się we Włoszech, jesienią pojadą do Wielkiej Brytanii. W 2018 r. uczniowie z Parchowa sami będą gospodarzami. Ze względu na sytuację w Turcji, do tego kraju prawdopodobnie pojadą dopiero tuż przed zakończeniem projektu, czyli do 31.08.2018 r.

banner
banner
banner

ARCHIWUM PDF