AKTUALNOŚCI

Na gadki do Lipnicy

icon02/02/2019

Diana

Choć konkurs organizujemy dopiero drugi raz, jesteśmy zaskoczeni frekwencją. W tym roku zgłosiło się do nas 32 uczestników – mówi Anna Gliszczyńska, nauczycielka w Zespole Szkół w Lipnicy.

Pierwsza edycja Konkursu Gawędziarskiego odbyła się w ub.r. z okazji 110 rocznicy urodzin J. Bruskiego, lekarza i kaszubskiego gadkarza związanego z Gochami. Wówczas do Lipnicy przyjechało 14 uczestników. – To jedyne tego typu zmagania na naszym terenie, przeznaczone także dla uczniów. A to rzadkość. Dopiero po naszym konkursie, we Wielu pojawiła się kategoria dla nich. Wcześniej mogli wziąć udział, ale rywalizowali z dorosłymi – wyjaśnia A. Gliszczyńska. Podobnie jak w ub.r. zgłoszenia przesłano do szkół z powiatów chojnickiego i bytowskiego. – Najwięcej zgłosiło się z klas IV-VI. Tu mamy 19 osób. To cieszy, ponieważ nie jest to łatwy gatunek i dodatkowo ma też niewiele wspólnego z recytacją, z którą uczniowie w szkole spotykają się najczęściej – tłumaczy A. Gliszczyńska. Poza nowymi osobami pojawią się także uczestnicy poprzedniej edycji. – To świadczy, że konkurs powoli zaczyna się upowszechniać i jest atrakcyjny dla młodych – mówi A. Gliszczyńska. Skierowany jest nie tylko do nich. Biorą w nim udział także dorośli. W tym roku zgłosiły się 4 osoby, m.in. z Tuchomia i Kosobud. – To profesjonaliści, którzy brali już udział w konkursach gawędziarskich. Chcemy, by młodzi posłuchali także ich i przy tej okazji się uczyli, jak należy mówić gadki – dodaje A. Gliszczńska, zachęcając jednocześnie wszystkich do wizyty: – Chciałabym, aby gadek przyszli posłuchać także mieszkańcy Gochów. Mamy u nas piękne tradycje i powinniśmy je pielęgnować.

Konkurs Gawędziarski odbędzie się 9.02. o godz. 9.00 w ZS w Lipnicy (w zielonym budynku). Jego organizatorami są miejscowa szkoła i lipnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wstęp wolny.

banner
banner
banner

ARCHIWUM PDF