AKTUALNOŚCI

Piknik, spotkania i porady dla seniorów

icon09/09/2018

Diana

Masz powyżej 60 lat, potrzebujesz sprzętu do rehabilitacji? Gmina Tuchomie włączyła się do Srebrnej sieci.

Naszym głównym zadaniem jest stworzenie punktów świadczeń dla seniorów, z których będą mogli skorzystać w razie potrzeby. Obejmiemy programem 20 osób z naszej gminy. Lista jest jeszcze otwarta. Wciąż można się do nas zgłaszać. Wpisujemy też na listę rezerwową. Może się tak zdarzyć, że ktoś się wykruszy, nie będzie miał czasu itp. Wtedy na jego miejsce wskoczy następna osoba – tłumaczy Krystyna Megger, animator lokalny Srebrnej sieci z tuchomskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorzy w ramach programu skorzystają z wypożyczalni specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Do ich dyspozycji będzie nawet przez pół roku. – Badamy potrzeby i zamawiamy w wypożyczalni w Słupsku. Już złożyliśmy zamówienie na podnośnik transportowo-wannowy, wózki, ławeczki na wannę czy aparatu tlenowego. Oczywiście udostępniamy je za darmo. Urządzenia mają pomóc seniorom w wykonywaniu codziennych czynności – wyjaśnia K. Megger. Niektórzy z uczestników skorzystają z rehabilitacji domowej. Planuje się też powstanie wolontariatu senioralnego i usług sąsiedzkich. – Chodzi o znalezienie osób, które np. pomogłyby potrzebującym robić zakupy, sprawdzać, jak się czują i czego potrzebują – dodaje K. Megger. Poza tym do dyspozycji uczestników jest też tzw. srebrny telefon. Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Dzwoniąc, mogą uzyskać informacje o działaniach prowadzonych w placówkach medycznych czy ofertach rehabilitacyjnych. – Można też po prostu porozmawiać, jeśli czujemy się samotni – mówi pracownica tuchomskiego GOPS-u. Dla seniorów będą też organizowane warsztaty. Ich tematyka będzie dobierana pod względem potrzeb uczestników. Mogą to być spotkania np. z dietetykiem, psychologami, pielęgniarkami geriatrycznymi.

Rozpoczęcie programu zainaugurował piknik, który odbył się 1.09. na placu przy Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu. Tam, oprócz wiadomości o tym, na czym polega Srebrna sieć, uczestnicy skorzystali z porad dietetyka, mierzyli cukier, malowali talerze, wyplatali koszyki oraz śpiewali przy akompaniamencie akordeonu z Wołodią Drozdem. Panie korzystały też z zabiegu na dłonie u kosmetyczki. Strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzili też dla nich pokaz pierwszej pomocy.

Program w gminie Tuchomie potrwa do 2020 r. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

banner
banner
banner

ARCHIWUM PDF