AKTUALNOŚCI

Po szynach do gwiazd i nie tylko

icon10/08/2018

Łukasz Zołtkowski

Przejażdżki drezynami po dworcu i obserwowanie nocą spadających gwiazd. Bytowscy miłośnicy kolejnictwa szykują wyjątkowe atrakcje, a wszystko z okazji przypadającej w tym roku 134 rocznicy doprowadzenia torów do Bytowa.

– Od 15.08.1884 r. Bytów ma połączenie kolejowe z resztą świata. Jak co roku chcemy uczcić to ważne dla miasta wydarzenie – mówi Marek Czerlik, jeden z organizatorów pikniku drezynowego, który odbędzie się w najbliższą środę 15.08. na bytowskim dworcu. Tego dnia już od godz. 10.00 wszyscy będą mogli przejechać się drezyną ręczną, zamkniętą linią kolejową w stronę Borzytuchomia. – Będą kursowały z dworca co godzinę aż do godz. 19.00. Po południu od godz. 15.00 do 17.00 przewidujemy przejażdżki naszą nową drezyną spalinową – zapowiada M. Czerlik. W trakcie pikniku oprócz dobrej zabawy będzie można wesprzeć bytowskich miłośników kolejnictwa, wrzucając do puszki datek na utrzymanie torów. Jesienią i wiosną tego roku dzięki ich ciężkiej pracy przywrócono do użytku kolejne 2 km torów.

Wcześniej, bo już w niedzielę 12.08., bytowscy drezyniarze szykują inną nie lada atrakcję. – W nocy z 12 na 13.08. wypada kulminacja nocy spadających gwiazd. Dla 30 osób organizujemy wyjazd drezynami w okolice miejscowości Róg, gdzie chcemy wspólnie obserwować to zjawisko. Miejsce wybraliśmy nie przypadkowo. Przez ten teren rok temu przeszła nawałnica, która zniszczyła las, dlatego niebo widoczne jest po horyzont. Widoku nie będą też psuły latarnie. Wyjazd planujemy w niedzielę ok. godz. 20.00. Trzeba zabrać ze sobą tylko karimaty lub śpiwory, aby wygodnie obserwować niebo – mówi M. Czerlik.

Wszyscy chętni mogą się zgłaszać na Facebooku na profilu Kolej Drezynowa w Bytowie lub pod nr. telefonu 503 417 104. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

banner
banner
banner

ARCHIWUM PDF