Home » Aktualności » Powiat. Barszcz się rozrasta

Powiat. Barszcz się rozrasta

by Basia on 30th-Lipiec-2013

338W tym barszczu daremnie szukać uszek. Można za to dotkliwie się nim poparzyć. Roślina staje się coraz większym problemem na Ziemi Bytowskiej. Porasta przydrożne rowy i nieużytki.

- Próbowałam usunąć barszcz z działki przy ul. Armii Krajowej. Zabezpieczyłam się grubymi rękawicami, jednak i tak nie uniknęłam poparzenia ramienia. Rana wyglądała jak oblana wrzątkiem – mówi mieszkanka Bytowa, która podjęła się walki z niebezpieczną rośliną. Od Czytelników otrzymaliśmy zgłoszenie, że barszcz rośnie też przy drodze krajowej między Niezabyszewem a Tuchomiem. – Gruba łodyga jest wysoka na ponad 2 m, dlatego z daleka rzuca się w oczy – mówi kierowca, który zadzwonił do naszej redakcji.

Problem zauważyli też miejscy urzędnicy. – W tym roku przeprowadziliśmy dwie akcje niszczenia siedlisk barszczu. W Bytowie roślina występuje w okolicach dawnej gorzelni przy ul. Armii Krajowej i wzdłuż ścieżki rowerowej na nasypie kolejowym prowadzącym w stronę Rzepnicy – mówi Marcin Chac, kierownik wydziału spraw rolnych i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Bytowie. – Barszcz kosimy i pryskamy środkiem chemicznym, na który co roku wydajemy ok. 1 tys. zł. Zabieg wykonujemy tylko na gruntach gminnych. Jednak gdy tylko pojawią się sprzyjające warunki, czyli wilgotność i ciepło, bardzo intensywnie rośnie, dlatego czynność musimy powtarzać. Najgorsze jest to, że barszcz pojawia się w nowych miejscach. Często na gruntach prywatnych – mówi M. Chac.

Jak zapewniają drogowcy zarządzający szlakami na Ziemi Bytowskiej, nie mają z tą rośliną szczególnego problemu. – Nie zauważyłem, aby występowała przy drogach w naszym rejonie. Większy problem mają nasi sąsiedzi. Tam w zwalczanie barszczu zaangażowały się samorządy – mówi Roman Jankowski z bytowskiego rejonu Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W.R.

Kategoria: Aktualności.
Skomentuj

Dodaj komentarz